menu search
brightness_auto
more_vert

Uncertainty in position of a particle of 25 g in space is 10–5 m. Hence, uncertainty in velocity (m s–1) is (Planck’s constant, h = 6.6 × 10–34 Js)

(a) 2.1 × 10–28 (b) 2.1 × 10–34 (c) 0.5 × 10–34 (d) 5.0 × 10–24

thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike

1 Answer

more_vert
 
verified
Best answer

Correct option is (a) 2.1 × 10–28  

Explaination::

mass=25g=25\(\times 10^{-3}\) kg , Δx=10−5

According to Heisenberg uncertainty principle

\(\triangle x.m.\triangle v=\frac{h}{4\pi}\)

\(\therefore \triangle v=\frac{h}{\triangle x.m.4\pi}\)

\(\frac{h}{4\pi}=5.272859 × 10^{-35}\) -{plancks constant / 4 π} 

\(\therefore \triangle v=\frac{5.272859 × 10^{-35}}{25\times 10^{-3}\times10^{-5}}\)

\(\therefore \triangle v= 2.1 \times 10^{-28}\) m s-1 

thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike

Related questions

thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
0 answers
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer

Doubtly is an online community for engineering students, offering:

  • Free viva questions PDFs
  • Previous year question papers (PYQs)
  • Academic doubt solutions
  • Expert-guided solutions

Get the pro version for free by logging in!

5.7k questions

5.1k answers

108 comments

648 users

...