menu search
brightness_auto
more_vert

 The energy required to break one mole of Cl–Cl bonds in Cl2 is 242 kJ mol-1. The longest wavelength of light capable of breaking a single Cl–Cl bond is

(C = 3×108 m/s and NA = 6.02×1023 mol-1)

(1) 494 nm

(2) 594 nm

(3) 640 nm

(4) 700 nm

thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike

1 Answer

more_vert
 
verified
Best answer

(1) 494 nm 

We have B.E = 242KJ/Mol

E = hcNA

∴ λ = hcNA/E

= 3×108×6.626×10-34×6.02×1023/(242×103)

= 0.494×10-3×103

= 494 nm

 

thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike

Related questions

thumb_up_off_alt 1 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer
thumb_up_off_alt 0 like thumb_down_off_alt 0 dislike
1 answer

Doubtly is an online community for engineering students, offering:

  • Free viva questions PDFs
  • Previous year question papers (PYQs)
  • Academic doubt solutions
  • Expert-guided solutions

Get the pro version for free by logging in!

5.7k questions

5.1k answers

108 comments

648 users

...